Dini Hizmetler Dini Haberler Dini Videolar

3d Allah Dostlari


Arama   :  
Dini Hizmetler Dini Haberler Dini Videolar Anasayfa > Sanal Tur

Mehmet Emin Tokadi Hz. Kabri Şerifi

Mehmet Emin Tokadi Hz. Kabri Şerifi

Reklam Alanı

Mehmet Emin Tokadi Hz. Kabri Şerifi Sanal Turu Dini Hizmetler Ekibi Tarafından Özenle Hazırlanmıştır.

 Sanal tur içerisinde Gezmek için 

Mausenizin Sol Tuşuna Basarak Sürükleyin

 /

Mehmet Emin Tokadi Hz.

O evliyalar bahçesinin her yaprağında ayrı güzellikler bulunan yüz yapraklı gülüdür. O hidayet yolunun rehberi, o evliyaların hocasıdır. İstanbulda Ashab-ı Kiramdan sonra medfun bulunan üç büyük evliyadan biridir. 1664 senesinde Tokatta doğmuş ve 83 yaşındayken İstanbulda vefat etmiştir. Unkapanına inen cadde ile Zeyrek yokuşunun kesistiği tepe üzerinde Soğukkuyu Piri Paşa Medresesi kabristanına defnedilmiştir.

Mekkede İmam-ı Rabbani Hz.nin oğlunun talebesine (Ahmet Yekdes Cüryani Hz.) talebe olmuştur. 3 sene sonunda hocası artık İstanbula gitmesini istemiştir. Kendisinden son bir arzusunun olup olmadığını sormuştur. Mehmet Emin Tokadi Hz.de hocasından dua istemiştir:

"Benim vefatımdan sonra kabrime gelip bir fatiha okuyanın vücudu cehennem ateşinde yanmasın."

Bu dua isteği karşısında hocasına şu hadiseyi hatırlatmıştır :
"Birgün Resulallah Efendimiz (s.a.v.) in yanına Cebrail (a.s.) gelir. Ya Resulallah Ebu bekirin (r.a.) 1 saatlik ibadeti 70 senelik ibadet hükmüne geçer dedi. Resulallah Efendimiz (s.a.v.) hemen Ebu bekir (r.a.) Efendimizi çağırdı. Geldiklerinde Evde ne yapıyordun? diye sordu. Ebu Bekir Sıddık (r.a.) şöyle cevap verdi. Ey Allahın Rasulu. Hatırıma şöyle şu gelmişti. Hakk Teala cenntei ve cehennemi yarattı. Her ikisinide dolduracağını takdir etti. Ya Resul Allah bende evde Hakk Tealadan vücudumu cehennemi dolduracak kadar büyük yapmasını diledim."


Hocası kendisine şunları söyledi :" Vasiyet etki vefatından sonra kabrini kolay bulunacak bir yere yapmasınlar. Virane bir yere defnetsinler. Kimse bilmesin. Ancak, nasibi olanlar gelip bulsun, dua etsinler.
 
   
Eklenme Tarihi : 28.04.2011 Hit : 11569
 
0 yorum var
Siz de kendi yorumunuzu yazın :

Resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki alana girin


Yorumlar yönetici onayı sonrası yayınlanır.

Copyright © Ados Grup 2002-2014 Tüm hakları saklıdır.
Ados Grup Sitemap Dizini